Nejčastější dotazy

Napsali jste nám.

Od kolika let se může dítě stát čtenářem knihovny?Kde se vzal kocour Miloš - maskot oddělení pro děti?Nejčastější dotazy:
Jak se stát čtenářem?
Je třeba vyplnit přihlášku pro děti a předložit občanský průkaz rodiče (čtenáři do 15 let), který přihlášku podepsal, k ověření vyplněných údajů. Po zaplacení ročního registračního poplatku (50,-) a čipové karty (20,-) provede knihovnice registraci a vystaví čtenářský průkaz.

Jak dlouho si půjčenou knihu nebo časopis můžu nechat?
Základní půjčovní doba knih je 32 dnů (1 měsíc). Časopisy se půjčují na 15 dnů. Pokud si chceš knihy nebo časopisy ponechat déle, musíš si je prodloužit. Prodloužit se nedá pouze v případě, že si danou knihu nějaký jiný čtenář zarezervoval. Celkem můžeš prodloužit až na trojnásobek základní výpůjční doby - knihy až na tři měsíce, časopisy až na měsíc a půl.

Jak mohu prodlužovat?
Osobně v knihovně požádáš knihovnici o prodloužení nebo můžeš zatelefonovat na dětské oddělení. Můžeš poslat e-mail se žádostí o prodloužení. Nejlepší je prodloužit si knihy sám pomocí čtenářského konta na stránkách naší knihovny.

Co se stane, když zapomenu knihu vrátit i prodloužit? Už jdu pozdě?
Ano, jdeš pozdě a také musíš zaplatit pokutu za zpoždění.
Připrav si 15 korun (zpoždění 1 - 32 dnů po uplynutí základní půjčovní doby - knihy, zpoždění 1 - 15 dnů po uplynutí základní půjčovní doby - časopisy).
Připrav si 40 korun (zpoždění 33 - 64 dnů po uplynutí základní půjčovní doby - knihy, zpoždění 16 - 30 dnů po uplynutí základní půjčovní doby - časopisy).
Připrav si 70 korun (zpoždění 65 - 96 dnů po uplynutí základní půjčovní doby - knihy, zpoždění 31 - 45 dnů po uplynutí základní půjčovní doby - časopisy).
Připrav si 160 korun (překročení čtyřnásobku základní výpůjční doby u knih i časopisů).
Připrav si 300 korun (překročení pětinásobku základní výpůjční doby u knih i časopisů).
Jakmile je zpoždění větší než dvojnásobek základní výpůjční doby, přijde ti upomínka poštou domů.


Kolik si můžu půjčit knih a časopisů?
První měsíc po přihlášení do knihovny si můžeš půjčit celkem 10 kusů výpůjček, po uplynutí tohoto měsíce se počet zvýší na 25 kusů celkem. Pozor sčítají se knihy, časopisy, cédéčka i vše ostatní dohromady, také se sčítají výpůjčky z různých oddělení a knihoven (Ústřední knihovna, Obvodní knihovna Jižní svahy, Obvodní knihovna Malenovice, Obvodní knihovna Díly, pobočka Podlesí).


Může si na můj průkaz půjčit brácha?
Průkaz je takzvaně nepřenosný, takže si na něj můžeš půjčovat pouze ty. Jediný, kdo tě může při půjčování zastoupit, když například onemocníš, jsou rodiče - mamka nebo taťka. Vrátit za tebe, ale může kdokoliv, kamarádka, brácha, dědeček i rodiče.

Co mám dělat, když ztratím průkaz?
Co nejdřív utíkej nebo zatelefonuj do knihovny a nahlas ztrátu paní knihovnici, která zablokuje tvoje čtenářské konto, aby nedošlo k zneužití. Paní knihovnice nebo pan knihovník také při nahlášení a další příští návštěvě budou po tobě chtít doklad, protože si musí ověřit tvoji totožnost (jestli jsi to opravdu ty). Náhradní průkaz ti vystaví za 20 korun.


Kolik stojí nový průkaz, když ho ztratím?
Náhradní průkaz po kontrole totožnosti vystavíme za 20 korun.


Co mám dělat, když ztratím knihu?
Co nejdříve utíkej do knihovny a ztrátu nahlas paní knihovnici nebo panu knihovníkovi. Oni ti přesně řeknou, jestli musíš knihu zaplatit nebo koupit jinou.


Můžu si knihy půjčovat v automatu?
Automat je určen pro čtenáře od 15 let, protože v jednom patře jsou knihy pro děti i dospěláky. Takže nemůžeš. Paní knihovnice ti je ráda zapíše a také ti ráda poradí a doporučí nebo odpoví na tvoje zvídavé otázky.


Můžu knihy vracet v automatu?
Ano můžeš. Automat najdeš ve druhém podlaží a můžeš tam vrátit všechny knihy. Pozor si ale dej na časopisy, ty se v automatu vracet nedají, protože se půjčují pomocí jiné technologie.

Můžu si půjčit knížku a číst si ji na tabletu?

Jak se půjčují společenské hry?
Pravidla půjčování společenských her najdete ZDE.


A co dál?
Nevíte jak na referát?
Máte těžkou hlavu s úkolem?
Zajímají vás hezké knihy?
Chcete se dozvědět něco o knihovně? 
Co se právě čte?
Jaký časopis zrovna frčí?
A co internet?
V knihovně?
Dá se v knihovně trávit volný čas?
Poklábosit s kamarádem? Jen tak lelkovat?
Můžou se v knihovně psát domácí úkoly? Jde to rychleji, když je okolo tolik knih?
Musí si čtenář vždycky odnést knihu domů?
Máte ještě nějaké další zvídavé otázky?
Na všechny vám rád odpoví specialista na všechno a především knihovnu váš kocour Miloš, maskot dětského oddělení. Vaše otázky pište na mailovou adresu: detske@kfbz.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat