čtvrtek 1. června 2017

Literární zóna

Zdravím všechny příznivce literatury, filmů a hlavně knihovny!

Jako každoročně se v naší knihovně konal doprovodný program Filmového festivalu pro děti a mládež. Už 57. ročník letos probíhá ve Zlíně od 26. 5. do 3. 6. 2017.

Letošní doprovodný program nazvaný Literární zóna se nesl v duchu krásných knih, které získaly cenu Zlatá stuha, výroční ocenění nejlepších autorů, ilustrátorů a překladatelů literatury pro děti a mládež.

 
Kromě tipů na zajímavé čtení si mohli všichni návštěvníci prohlédnout výstavu časopisu Raketa.

O jakých knihách jsme si povídali a kdo z autorů k nám zavítal? Tak to vezmu pěkně od začátku.

PŘEKLEP A ŠKRALOUP – jsou skřítkové - hrdinové stejnojmenné knihy, kteří se starají o to, aby nám věci hezky stárly a nezůstaly pořád nové. Pod vedením autorů knížky Tomáše Končinského a Daniela Špačka si mohly děti navrhnout vlastní nepořádkostroj, poškozovač a podobná „užitečná“ zařízení.

 
KOCOUŘE,TY SE MÁŠ – to se mi líbilo opravdu moc. Každá paní učitelka by řekla, že jsem to napsal špatně, ale já vím, že v názvu není žádná chyba, protože právě tak, s malými chybkami mluví strýček z Kanady, který neumí česky úplně správně a proto na svého (a vlastně i mého) kočičího kamaráda volá právě „kocouře“, jak nám vysvětlila autorka knížky Martina Špinková.

 
ALFABETA – není jen tak obyčejná knížka, ale knížka interaktivní. Kdyby někdo nevěděl, co to znamená, je to knížka, díky které si můžete hrát s celou abecedou. Ke každému písmenku jsme si mohli podle libosti a vlastní fantazie vytvořit co jsme chtěli. Třeba A jako astronaut až po Z jako zebra. Autor knihy Patrick Antczak nám ukázal, jak na to.

 
HRAVOUKA – je prima knížka o jedné moc chytré myšce, která se rozhodla prozkoumat svět kolem svého pelíšku a tak se vydala na zahradu, do lesa a k rybníku. Všechno si zapsala a nakreslila, vytvořila si tak vlastní obrázkovou knížku o přírodě. Já jsem měl možnost si spolu s dětmi vyrobit průzkumnický deník. Zatím v něm mám jen několik stran herbáře, ale určitě budu v bádání a zapisování pokračovat. Je to totiž velice důležité a zajímavé, jak nám řekla autorka knížky Tereza Vostradovská.

 
KNIHA JAKO UMĚNÍ I ŘEMESLO vyrobit knížku je opravdové umění, není to nic jednoduchého. Co všechno se musí stát (od nápadu spisovatele až po barevnou obálku), než se knížka dostane do rukou dětí, aby si v ní mohly listovat a číst, tak to nám prozradil šéfredaktor z nakladatelství Albatros, pan Petr Eliáš. Už jsem zase o něco chytřejší, a proto vím, že v nakladatelství se nic nenakládá na náklaďák a albatros není jen pták.
 
SHAKESPEARE - Autorské čtení s projekcí výtvarnice a spisovatelky Renáty Fučíkové, jejíž kniha Shakespeare byla oceněna Zlatou stuhou 2017.
Dvanáct nejznámějších her Williama Shakespeara, jehož 400. výročí úmrtí jsme si vloni připomněli, převyprávěla pro dnešní mladé čtenáře i jejich rodiče renomovaná autorka a ilustrátorka. Z jejího výběru her, můžeme vyčíst vývoj dramatikova stylu i jisté zvraty v jeho životě. Autorka provede čtenáře alžbětinskou Anglií i renesanční Evropou.Slyšeli jsme vyprávění a viděli krásnou knihu pro trochu větší čtenáře, ale i tak se nám moc líbila a bylo to opravdu zajímavé.

Tak pac a mňau zase za rok milý festivale a kamarádi.
Ze zlínské knihovny zdraví reportér kocour Miloš, který vše vyfotil, tak jako vždy.

Žádné komentáře:

Okomentovat