pátek 20. května 2016

Sobota se zlatou stuhou - 28. 5. 2016


 

Slavnostní zahájení literární zóny
28. 5. – 2. podlaží budovy 15, vstupní hala, v 9.30
Uvedení putovní výstavy ilustrací z knih nominovaných na Zlatou stuhu 2016 s hudebním doprovodem Štěpána Holíka (ZUŠ Zlín – Jižní Svahy) 
 
 
Knihvazačská dílna s Anetou Bendákovou
28. 5. – 2. podlaží budovy 15, foyer, 10.00 – 13.00
Ojedinělá příležitost vyrobit si vlastnoručně svou malou knížečku. Dílna má omezenou kapacitu, bude probíhat v cca hodinových cyklech 3 x za sebou, proto přijďte včas! 
Aneta Bendáková - výtvarnice mladé generace, vystudovala Fakultu umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, absolvovala několik zahraničních stáží a má za sebou již celou řadu výtvarných projektů, jak kolektivních, tak individuálních. Od roku 2011 vede dílny knižní vazby.
 
 
Kdo nevěří, ať tam běží
28. 5.  – 2. podlaží budovy 15, sál B, 10.00 – 11.00
Básník Jiří Žáček, oceněný Zlatou stuhou za celoživotní dílo, a jeho verše pro děti. S autorem čte herečka Jana Trojanová.
Autogramiáda Jiřího Žáčka
28. 5. – 2. podlaží budovy 15, foyer, 11.00 – 11.30 
Jiří Žáček (*1945) se narodil ve Strakonicích a nejprve se dal na studia stavebního inženýrství. Brzy ho to ale definitivně přitáhlo k literatuře. Do roku 1991 kromě psaní pracoval i jako redaktor nakladatelství Československý spisovatel, pak už se začal věnovat plně autorské tvorbě. V jeho pestré bibliografii nalezneme jak celou řadu titulů poezie pro dospělé i pro děti, tak díla prozaická, dramatická, ale také překlady veršů cizích básníků. Z oblíbených knih pro děti jmenujme Aprílová škola, Krysáci, Žáčkova encyklopedie pro žáčky, Pohádkový kolotoč.
 
Kosprd a Telecí se kamarádí s Lichožrouty
28. 5.  – 2. podlaží budovy 15, sál B, 10.00 – 11.00
Beseda a autorské čtení Evy Papouškové z úspěšné dětské knihy Kosprd a Telecí, která získala v roce 2014 cenu Zlatá stuha za text. Ilustrátorka Galina Miklínová navíc představí připravovaný animovaný film z bestsellerové knižní série Lichožrouti.
Eva Papoušková (*1969) je scénáristka, překladatelka a spisovatelka. Dětství prožila v Modřicích u Brna. Po absolvování scénáristiky na FAMU psala pohádky, pro Nadaci Miloše Havla četla scénáře a vybírala ty, které za něco stály. Nějaký čas působila jako překladatelka. Napsala scénáře k seriálům Světla z pasáže, Pojišťovna štěstí a Zázraky života, dále se podílela na scénářích k seriálům Cesty domů a Obchoďák. Je autorkou scénářů televizních pohádek Řád saténových mašlí a Fredy a Zlatovláska a také oblíbeného večerníčku O Kanafáskovi, na kterém spolupracovala s výtvarnicí Galinou Miklínovou.
 
Galina Miklínová (*1970) absolvovala VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky. Již její absolventský film Biograf získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Kromě řady dalších krátkých animovaných filmů je také autorkou večerníčkového seriálu O Kanafáskovi a několika významných znělek (Radio City, Cinemart, ČT2). Kromě animovaného filmu se intenzívně zabývá i ilustrováním dětských knihy. Za všechny jmenujme Lichožrouti, Pavouček Pája, Verunka a kokosový dědek, Příšerky a příšeři, Kosprd a Telecí.

Žádné komentáře:

Okomentovat